Antalya stare miasto. Handel z Turkami czyli walka o piękną lampę!

Antalya stare miasto

Antalya stare miasto. Jak już obiecałem w wpisie Turcja wiosną bez obaw przedstawię Wam piękne miasto tureckie jakim jest Antalya. W ramach wycieczki zorganizowanej (którą już opisałem) mieliśmy pojechać zwiedzać to miasto. Jak się okazało to nie był nasz główny punkt programu tego dnia a jakiś pokaz mody (opiszę to i inne dziwadła tej wycieczki później). Dlatego całe ale to naprawdę całe zwiedzanie tego miasta trwało chyba z 3 godziny. Czas o którym to mówię to czas którym ja dysponowałem w pełni.  A zaczęło się tak pięknie..

Antalya stare miasto widoki

 

Podwieźli nas na taras widokowy (przed starym miastem). Co za uczynni organizatorzy wycieczek. Gdyby wiedział wtedy co mnie czeka to bym wysiadł gdzieś w mieście po drodze a tak wywieźli nas zaraz na ten pokaz mody i do sklepu z odzieżą. A był to sklep na krańcu miasta w przemysłowej dzielnicy więc..płacz wewnętrzny mnie ogarniał. Żonę też..

Po godzinach tej niepotrzebnej bzdury w końcu zabrali nas do miasta. Gdyby wiedział że centrum zwiedzę tylko z okien autobusu to zrobiłbym więcej zdjęć a tak..pojedyncze tylko kołaczą mi się w archiwum.

Antalya stare miasto widok z okna autobusu

Antalya stare miasto

Na szczęście miałem możliwość trochę pozwiedzać Stary Port. Szkoda, że nie mam więcej zdjęć z uliczek które prowadzą do portu bo powiem Wam, że samo chodzenie nimi  było cudownym przeżyciem. Wypełnione starymi budynkami, straganami, sklepikami (mnóstwo ręcznej roboty). W starym porcie trochę nacieszyłem oczy i wypełniłem duszę dobrymi emocjami (jakże rzadkimi na tej wycieczce zorganizowanej).

Antalya stare miasto port

 

Wracają do miejsca zbiórki weszliśmy do sklepu z lampami (bo nic dosłownie nie mieliśmy kupione na pamiątkę). Tam zobaczyliśmy urokliwą lampę stworzoną z licznych małych szklanych elementów (jak mozaika) i bardzo ozdobną (bardzo w stylu tureckim). Co prawda cena była o wiele niższa niż w butiku który był w hali gdzie odbył się pokaz mody (tam 240 dolarów, tu 80) ale w sumie to już nie mieliśmy wiele pieniędzy (kończyła się wycieczka) więc ze smutkiem ale odeszliśmy. Czekając na innych i popijając kawę doszliśmy z żoną do wniosku, że może jednak kupimy. Poszedłem. I zacząłem się targować. I to nie było targowanie jak w sklepach które prowadzą nobliwi i starsi Turkowie (herbata na powitanie i powolne z uśmiechem dobijanie targu). To był żywioł. Skłamałem, że nie mam karty kredytowej, wyłożyłem kilka euro, trochę dolarów i liry tureckie. A że wiedziałem ile tego mam to bez obaw przy sklepikarzach okazałem zagrody w portfelu, wyłożyłem na zewnątrz kieszenie ze spodni i mówiłem, że nie mam więcej. Na stole leżały banknoty i monety wyłożone przeze mnie (mix walut jak już wspomniałem). Obok lampa (cóż za piękna lampa). Ja i coraz więcej Turków. Bo od jednego sprzedawcy zaczęło się. Zawołał kolegę, później wszyscy obsługujący sklep przyszli a później to chyba ich rodziny też przyszły. Tłum. Hałas, gestykulacja, świergot szybkiego tureckiego. Ufff…Sprzedali. Za 42 dolary (tyle wyszło jak podliczyłem sobie to co wyłożyłem na stół w rożnych walutach).

Jak wracałem do żony to myślałem że lecę wręcz. Taki byłem wypełniony emocjami. Adrenalina, szczęście i wszystko inne po trochu też. Czy ta lampa warta jest 42 dolarów? Dla mnie jest bezcenna i myślę, że zapłaciłem bardzo mało. Biorąc pod uwagę iż w porannej galerii kosztowała 240 dolarów a w sklepiku na Starym Mieście 80 dolarów (wstępna cena) to zachęcam Was by się targować gdzie się da i nie kupować w drogich galeriach gdzie Was wiozą (w wycieczce zorganizowanej). Targowanie w Turcji to stary zwyczaj i naprawdę sklepikarz z większym szacunkiem do Was podejdzie jeśli się potargujecie.

Antalya stare miasto – mam wspomnienie warte opowiadania innym. Za każdym razem jak o nim myślę to jestem uśmiechnięty i po prostu wypełnia mnie energia. No i lampę mam do teraz.

Antalya stare miasto – mapa

Najtańszy nocleg w okolicach Antalya – promocje!Booking.com

Written By
More from REP

Dwór w Prusewie. Historia pomorskiego zabytku z cudownym parkiem.

Dwór w Prusewie. Historia tego pomorskiego zabytku jest długa ale mnie najbardziej...
Read More