Cena reklamy Facebook. Koszty faktyczne.

Cena reklamy Facebook

Cena reklamy Facebook albo inaczej cennik reklamy Facebook. Tu nie ma prostej odpowiedzi. Oczywiście, Facebook wyszczególnia cenę reklamy fanpage, cenę reklamy postu, cenę reklamy zdjęcia lub filmu. W panelu zarządzania reklamami masz dostęp do informacji ile zapłacisz za dotarcie do przewidywanej grupy osób w przeciągu wybranej liczby dni. Ale to są dane przewidywane. Mogę powiedzieć na wstępie, że nie przydatne. Najłatwiej by było zrozumieć o czym mówię po prostu samemu spróbować dwóch reklam testowych np. post z zdjęciem kamyka i napisem bla bla oraz post z niesamowitym zdjęciem z bardzo zachęcającym krótkim wstępem. Ustawić na 1 dzień, minimalna stawka. Dodatkowo w pierwszym przypadku nie ustawiać grypy docelowej a w drugim przypadku ustawić grupę docelową dopasowaną do posta (nie wiem o czym będziecie pisać dlatego nie daję tu konkretnych wskazówek). Okaże się, że zapłacicie mniej więcej po 7 złotych za obie reklamy. Z tym,że pierwsza będzie nie skuteczna a druga już nie. W pierwszym przypadku liczba polubień artykułu i liczba komentarzy będzie minimalna. W drugim przypadku zapewniam efekt będzie o wiele lepszy. I tu jest odpowiedź dlaczego na pytanie o to jaka jest cena reklamy na Facebook nie ma prostej odpowiedzi. Jeżeli traficie na stronę która podaje tylko suche fakty  (cennik Facebook) to tak jak byście się niczego nie dowiedzieli.

Cena reklamy Facebook

Rozpatrując te pytanie nie w odniesieniu do ceny jednostkowej uzależnionej od wyboru liczby odbiorców i czasu a w odniesieniu do skuteczności to cena reklamy na Facebook jest bardzo zmienna. Ja osobiście doświadczyłem sytuacji gdzie promowałem dwa wpisy. Cenę zapłaciłem nominalną taką samą ale cenę jednostkową o wiele mniejszą. Wyjaśniam. Z moich obserwacji wynika iż Facebook oferuje dotarcie do powiedzmy 100 osób. Jeżeli artykuł który promujecie nie był udany to okaże się iż faktycznie kończycie kampanię reklamową na poziomie 100 osób i kosztach cena reklamy / 100 osób. Jeżeli jednak promowany artykuł był udany, zyskał rozgłos to sytuacja zmienia się znacznie. Każda z osób która polubiła taki artykuł może go udostępnić (i udostępnia) kolejnej osobie. Szybko się okazuje, że dotarliśmy do ponad 10000 ludzi. Cena końcowa wynosi cena reklamy Facebook / 10000 osób. Czyli nominalnie tyle samo ale faktycznie (w przeliczeniu na dotarcie do osoby) o wiele mniej.

Promowanie na Facebook – prawidłowe rozumienie

Według mnie myślenie o reklamie a w tym przypadku o reklamie na Facebook, które przedstawiłem w powyższym wyjaśnieniu jest prawidłowe. Nie można myśleć w kategoriach prostych tzn. cena reklamy na Facebook wynosi x więc jest droga/ nie droga. Trzeba myśleć o reklamie jako skuteczna / nie skuteczna czyli teraz można mówić droga / nie droga. Reklama skuteczna nigdy nie jest droga. To trzeba sobie uświadomić.

Koszt reklamy Facebook

Kolejną kwestią którą trzeba wziąć pod uwagę są źródła reklam na Facebook. Odniosę się tutaj do moich poprzednich wpisów dotyczących kupowania na Allegro reklamy Facebook fanpage oraz kupowane na Allegro Facebook lajków. W tym przypadku mogę śmiało powiedzieć iż cena reklamy Facebook jest ogromna. Jest to spowodowane znikomą skutecznością. W sumie to powiem iż skuteczność wykupionej reklamy na Allegro jest żadna. Podsumowując – możesz wydać milion złotych na Allegro i osiągniesz mniej niż za 100 złotych wydanych na kupienie reklamy w Facebook. Dlatego doradzam kupienie reklamy w Facebook a nie poza tym portalem społecznościowym. Nadmienię także iż stracisz pieniądze kupując fanów Facebook na Allegro.

Jaki jest koszt reklamy na Facebook

Podsumowując ten artykuł trzeba podkreślić iż końcowa cena reklamy na Facebook jest bardzo zmienna i uzależniona tylko i wyłącznie od Ciebie. Tą kwestię mam nadzieję iż zrozumiale wyjaśniłem wcześniej. Pytanie brzmi jak stworzyć reklamę na Facebook by była skuteczna a przez to tania. To wyjaśnię w następnym artykule.

Written By
More from Rithven

Legalne oprogramowanie i nielegalne gry

Legalne oprogramowanie. Oraz nielegalne gry. Przewrotnie napisałem. Specjalnie. Niemniej jak zaraz wyjaśnię...
Read More