Czarnolas pod lipą czyli muzeum Jana Kochanowskiego

Czarnolas pod lipą czyli muzeum Jana Kochanowskiego

Czarnolas pod lipą czyli muzeum Jana Kochanowskiego. „Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim, Moja droga Orszulo, tym zniknienim swoim. Pełno nas, a jakoby nikogo nie było: Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło.” Przypomniało się? Jeżeli nie to cóż nie wypominam. Za to wyciągam pomocną dłoń i wskazuję miejsce gdzie znajdziesz podstawowe informacje o Janie Kochanowskim czyli wikipedię! (znów). Sam przyznam iż nie wiele pamiętam – ale ten rozpaczliwy i tęskliwy ton do Urszuli czyli zmarłej córeczki – tak.

Czarnolas pod lipą czyli muzeum Jana Kochanowskiego

Siedzibą muzeum jest klasycystyczny, pochodzący z XIX wieku dwór Jabłonowskich. Został zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego. Odbudowany po pożarze w 1904 r. przez kolejnego właściciela Stanisława Zawadzkiego. Dwór murowany z cegły, tynkowany, parterowy, na wysokich piwnicach. W nim mieści się ekspozycja stała muzeum. (wikipedia)

Wracając do Czarnolasu – to nie jest z mojej strony zachęta byś za chwilę miał/a odbyć podróż do domów największych poetów, muzyków czy polityków (ajć) naszego kraju (lub miejsc gdzie się urodzili lub mieszkali) . Po prostu często okazuje się iż masz okazję zobaczyć piękny dwór  z pięknym parkiem i niezłym muzeum. Można zobaczyć wtedy przy już niewielkim wysiłku obraz życia tam, kiedyś. A Czarnolas jest piękny jak tylko może być zadbany taki obiekt. Perełka. Przyznam się iż ja Czarnolas widziałem jako ostatni punkt programu mojego krótkiego wyjazdu z żoną pod tytułem „wycieczka, wycieczka – gdziekolwiek”. Zajechałem dość późno – niestety trudno czasami na polskich drogach precyzyjnie zaplanować godziny dojazdu. Więc Czarnolas przywitał mnie dość późnym popołudniem. W środku nie byłem za to mogłem zobaczyć całość obiektu z zewnątrz. Mam dużo zdjęć ale jak się okazuje jestem albo ja albo żona na nich więc tylko kilka prezentuje sam obiekt. Jestem tylko turystą, no i jak to modne teraz przypinanie sobie łatek w dzisiejszym świecie celebrytów fotografem (to że amatorem wśród amatorów największym to już chyba nieistotne)

Czarnolas muzeum Jana Kochanowskiego

To jest miejsce które z miłą chęcią odwiedziłbym ponownie. Ale jak to u mnie bywa często – zagranica jest bliższa niż rodzime podwórko. Zobaczymy.

Czarnolas jest blisko położony Kazimierza Dolnego, więc można sobie bardzo urozmaicić pobyt w tej pięknej miejscowości robiąc wypad do Muzeum Kochanowskiego. Zresztą często sam z żoną właśnie tak spędzamy wolny czas – dobra baza zapewnia nam wypoczynek w dni kiedy na nic nie mamy ochoty ale też mamy tą możliwość by wsiąść w samochód i dosłownie za chwilę zobaczyć „cuda”. Zresztą sam Kazimierz Dolny to perełka.

Najtańszy nocleg w Kazimierzu Dolnym – promocje!

 Booking.com

Written By
More from Rithven

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie. Spa, termy, hotele czyli nowoczesny relaks.

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie. Chciałbym aby to był tylko wpis o...
Read More