Legalne oprogramowanie i nielegalne gry

Legalne oprogramowanie

Legalne oprogramowanie. Oraz nielegalne gry. Przewrotnie napisałem. Specjalnie. Niemniej jak zaraz wyjaśnię nic w tym przewrotności nie ma. Zanim zacznę snuć moje dzisiejsze przemyślenia cofnijmy się kilka lat wstecz.

Nielegalne gry

Powiedzmy do epoki przed Steam (platforma do gier, kupujesz klucze,aktywujesz,grasz). Będzie to moje czysto subiektywne wrażenie ale w tamtych czasach co prawda gry nie były tanie (ceny nominalnie porównywalne co teraz ale teraz więcej zarabiamy) ale były dostępne zawsze wersje demo! Mogłeś legalnie ściągnąć demo i sprawdzić czy ci się gra podoba. Obecnie w zasadzie nie ma już dem gier. Wszystko jest dostępne w pełnych tylko wersjach i to na platformach typu Steam (Origin,GOG) gdzie kupujesz klucze czyli produkt czysto elektroniczny. Bo pamiętać trzeba że już odchodzą też wielkie pudła z poradnikami,koszulkami,kubkami,mapami i innymi fantami które się dostawało przy zakupie gry. Teraz to masz klucz (ciąg literek i cyferek) i ewentualnie dostęp do ściągnięcia mapki w formie elektronicznej.

Się porobiło! To wszystko spowodowało iż by najpierw sprawdzić grę przed wydaniem dużych pieniędzy trzeba ściągnąć pirata. Można wręcz powiedzieć że „system” wpycha nas w piekiełko rozterek moralnych.

Legalne oprogramowanie

W przypadku oprogramowania po wielu latach obecności w sieci zauważyłem odwrotną tendencję. Kiedyś dostawało się „demo” oprogramowania czyli wersję albo darmową ale wypatroszoną do granic możliwości z wszelkich funkcji albo wersję trial czyli kilka – kilkanaście dni na pełnym oprogramowaniu.

Zanim zaczniesz się ze mną sprzeczać dopowiem iż mówię o całym spektrum oprogramowania czyli tworzenie muzyki, filmów i inne zaawansowane programy do zaawansowanych rzeczy (ha..).

Jeżeli chodzi o programy szeroko pojęte jako bezpieczeństwo Windows to mogę się zgodzić, że wiele się nie zmieniło. Ale jednak trochę na plus bo miejsc gdzie zdobędziesz darmowe klucze i to na dłuższy czas jest mnóstwo.

Jeżeli chodzi o programy z kręgu tworzenie to mamy znaczną poprawę. Ostatnio zdobyłem full wersje (dożywotnie) topowych programów do tworzenia muzyki i filmów. W 5 minut znalazłem w sieci. Jak pamiętam kiedyś było to „trudniejsze”. I jak pamiętam to dostępne były najczęściej krótkie triale lub wersje wypatroszone.

Jak sądzę znaczną część kiedyś piratów to właśnie oprogramowanie. Było to niebezpieczne (wirusy i policja).

Bycie legalnym

Moje przemyślenia i podsumowanie na rok 2017 (początek). Jeżeli chodzi o legalne oprogramowanie to jestem zaspokojony (mam wszystko to co chciałem a nawet więcej i wszystko to co potrzebuję a nawet więcej). Soft legalny na każdym polu. To co płacę to raczej związane jest ze stronkami www (serwer,domena). Jeżeli chodzi o gry to po prostu znalazłem sposób by mieć legalnie to co chcę (mam dwie pozycje na które poluję ale to się chyba zejdzie). Ostatni audyt zewnętrzny podsumował wartość mojego konta Steam (1300 dolarów). Zapewniam Was że faktycznie zapłaciłem ułamek tej kwoty za te gry. Nadmienię że handel kluczami pomaga osiągnąć to co się chce za relatywnie małe pieniądze. Mam już tyle gier, że ho,ho.. Cóż, stało się.

Legalne oprogramowanie: Free MAGIX Music Maker 2015 (to taki mały przykład co można dzisiaj znaleźć)

Written By
More from Rithven

Kupowanie Facebook lajków. Zalajkować wszystko na Facebook.

Kupowanie Facebook lajków. To kolejna możliwość by usiłować na siłę zwiększyć ruch...
Read More