Opinogóra wzbudza zachwyt. Krasiński, muzeum romantyzmu, park…

Opinogóra wzbudza zachwyt

Opinogóra wzbudza zachwyt. Muzeum romantyzmu? Oczywiście, że to jest pierwsze rzecz jaką Google łączy z Opinogórą. Krasiński? Już gorzej. Park? Że co? Już lepsze wzięcie ma oranżeria. O oranżerii Wam nie opowiem – nie byłem.  Po prostu podczas mojej wizyty w muzeum romantyzmu w Opinogórze jeszcze jej nie było. Ale z udostępnionych zdjęć mogę tylko powiedzieć – musi tam być przepięknie w nocy gdy widzi się cały kompleks podświetlony. Polecam stronę internetową muzeum. Może akurat traficie na koncert. To byłaby przysłowiowa wisienka na torcie.

Wracając do zachwytów. Przyjechałem tam z żoną szukać dla niej ukojenia. Trudny życiowy egzamin wyłaniał się szybkimi krokami zza horyzontu. By zapomniała na chwilę. Wiedziałem, że Opinogóra mnie nie zawiedzie – przecież tysiące nauczycieli nie może się aż tak mylić organizując wycieczki do Opinogóry. To ze względu oczywiście na cały ten „romantyzm”. Tu dygresja – kochani uczniowie – ja po latach z nostalgią wspominam wycieczkę szkolną do Łańcuta. Nikt nigdy nie wie ile życia przed nim, gdzie będzie mieszkał czyli czy będzie kiedykolwiek okazja by cokolwiek tak prawdziwie polskiego zobaczyć. Korzystajcie.

Opinogóra wzbudza zachwyt

Opinogóra. Zielona, zadbana jak w najlepszych tego typu miejscach na świecie. Trawa ścięta, ławeczki, zakątki. Mnóstwo drzew. Park? 21 hektarów. Mnóstwo by zapomnieć o problemach. Dusza raduje się widząc „pańską rękę” która dba. Dba dla nas wszystkich. Zbliżaliśmy się do uroczego dworku (świeżo oddawany właśnie ku radości odwiedzających). Uroczy. Odbywają się w nim teraz koncerty i uroczystości.

Opinogóra wzbudza zachwyt muzeum

Muzeum romantyzmu w Opinogórze

Dalej podążyliśmy do pałacyku (niektórzy mówią zameczek) w którym mieści się muzeum romantyzmu (jakże mało informacji na Wikipedii!!). Zachwyciły mnie detale architektoniczne. Zobaczcie sami:

Opinogóra muzeum romantyzmu

Muzeum jest piękne. Jest co oglądać. Miałem szczęście zobaczyć wystawę związaną z połączonymi losami Napoleona i wypełnionych nadzieją o wolnej ojczyźnie Polakami. Mam mnóstwo zdjęć ale nie zamieszczam tutaj – bo byście nie mieli powodu do muzeum zajrzeć. A warto.

Opinogóra muzeum romantyzmu wystawa

Opinogóra muzeum romantyzmu wnętrze

Grób Zygmunta Krasińskiego

Na koniec, wypełnieni zadumą weszliśmy do kościoła gdzie znajdowała się krypta Zygmunta Krasińskiego (Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP). Sam kościół jest piękny (to tak na marginesie moja kolejna pasja – zwiedzać kościoły. Czasami historia wylewa się wiadrami ze ścian). No i krypta. Wiecie. Jest coś magicznego w tym przebywaniu przy grobie kogoś zasłużonego dla ojczyzny. Za granicą będąc przy grobach znanych historycznych postaci też czułem poruszenie struny ale to delikatny powiew przy chociażby grobie Krasińskiego.

Opinogóra grób Krasińskiego

Cóż mogę powiedzieć na zakończenie? Wyjechaliśmy spełnieni, uspokojeni. Z takim uśmiechem w duszy. Opinogóra wzbudza zachwyt. Tak po prostu.

Opinogóra położona jest blisko Ciechanowa (Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie). Dla chętnych do zobaczenia tych atrakcji Mazowsza:

Najtańszy nocleg w Ciechanowie – promocje!

 Booking.com

Written By
More from Rithven

Muzeum Powstania Warszawskiego przykładem nowoczesnej prezentacji

Muzeum Powstania Warszawskiego przykładem nowoczesnej prezentacji. Cóż oznacza ten tytuł dla mnie?...
Read More