Zabezpieczyć zdjęcie przed kopiowaniem – sposoby.

Zabezpieczyć zdjęcie,Zabezpieczyć zdjęcie przed kopiowaniem

Zabezpieczyć zdjęcie przed kopiowaniem. To jest coś o czym sam pomyślałem przy tworzeniu tej strony. Przecież wykorzystuję swoje zdjęcia, swoje dobro. A że to jest dobro to przekonałem się przy robieniu gazety politycznej w wydaniu elektronicznym. Rodzaje licencji, co można a co nie, ceny za zdjęcia nawet z powszechnych stocków zdjęć. Wow. Kasa, kasa i kasa!!!

Zabezpieczyć zdjęcie przed kopiowaniem

Podstawowe:

  • znak wodny. Dodajesz znak wodny do zdjęcia. Jak dodasz za dużo to nic na zdjęciu nie będzie widać. Jak dodasz za mało to zawsze można zdjęcie tak powycinać że i tak da się je bez zezwolenia wykraść.

Średnio zaawansowane:

  • dodać informacje EXIF do zdjęcia (czyli metadane czyli opis kto zrobił, czym zrobił, kiedy zrobił itp)

Zaawansowane:

  • Można umieścić zdjęcie na stockach czyli portalach gdzie kupujesz prawa do wykorzystania zdjęcia w danym formacie do danego projektu (różne szczegółowe licencje). Wykorzystywanie zdjęć przez dostawcę zawsze jest darmowe i w sumie proste (bierzesz kod do osadzenia na swojej stronie)

Jak widać podział podałem (może już się ktoś domyślił) ze względu na trudność czyli czas jaki musisz poświęcić by zabezpieczyć zdjęcie. Znak wodny robisz szybko (są programy darmowe do masowego znakowania) ale mnóstwo zdjęć będzie albo oszpecone przez znak wodny w nieodpowiednim miejscu albo niedostatecznie zabezpieczone (bo znak wodny można łatwo wyciąć). Przykład:

Włochy Drogie Mandaty

Jak widać można ładnie obkroić zdjęcie i ma się i tak dużo do wykorzystania. Ponadto znaki wodne oszpeciły zdjęcie (wiem, można było delikatne zrobić).

Informacje EXIF jak się doda można zmienić. Nic trudnego. Pierwsze dwa sposoby to sposoby na leniwych złodziei. Teoretycznie najlepszym sposobem jest ostatni. Bo oprócz Ciebie to jakaś firma (stocki to nie fundacje charytatywne) pilnuje Twoich praw. No i można zarobić. Może ktoś kupi Twoje zdjęcie (prawa do wykorzystywania). Niemniej do dobrych stocków jest bardzo trudno przesłać zdjęcie. Ich akceptacja trwa długo, muszą być w dobrej jakości (plik pierwotny bez zmian w programach graficznych) i w bardzo dużej rozdzielczości. To też nie jest jak widać najlepszy sposób (nadal ktoś może coś wyciąć i wykorzystać) ale najlepszy w mojej ocenie (dla Twoich najlepszych zdjęć z kolekcji – inne na pewno się nie dostaną do stoków).

Ale zahaczyliśmy o coś co ja wykorzystuję do zabezpieczenia moich zdjęć czyli: średnia jakość zdjęcia i dość niska rozdzielczość oraz przeróbki w programach graficznych (tak jak w przykładzie, podpowiem że jest rozdzielczość 1024×768 czyli o wiele za mało by dać do oceny i wyceny zdjęcia). Po prostu nie pokazuj oryginalnych zdjęć. To jest zabezpieczenie przed sprzedażą Twojego zdjęcia. Ponadto jak gdzieś zauważysz że ktoś wykorzystuje Twoje „nieoryginalne” zdjęcie to w sądzie wygrywasz (tylko Ty masz oryginał). W sumie to chciałbym by moje zdjęcia były na potęgę wykorzystywane (to wygrana w totka).

Podsumowanie: nigdy nie zabezpieczysz zdjęcia przed kradzieżą. Ale zabezpieczysz oryginał (pod warunkiem że nie trzymasz tego w chmurze – łatwo stamtąd skraść oraz trzymasz na zabezpieczonych nośnikach (kilku!!!)).

Ponieważ i tak obrabiam zdjęcia to jest to najszybszy i najlepszy sposób by zabezpieczyć zdjęcie!!

Written By
More from Rithven

Most Diabła w Borgo a Mozzano. Zwariowany dojazd do niezwykłego miejsca

Most Diabła w Borgo a Mozzano. Już tyle się naczytałem o tym...
Read More