Zamek krzyżacki w Sztumie. Perełka nad brzegiem jeziora.

Zamek krzyżacki w Sztumie

Zamek krzyżacki w Sztumie najłatwiej zobaczyć jak się jedzie trasą Malbork – Sztum – Kwidzyn. Wystarczy zaplanować sobie postój i połączyć zwiedzanie z odpoczynkiem. Tak wiele tracimy gdy tylko pędzimy na przód. Czasami warto przystanąć.

Zamek krzyżacki w Sztumie

Perełka nad brzegiem jeziora

Zbudowany w stylu gotyckim przez zakon krzyżacki w latach 1326-1335, na planie wielokąta z dwiema wieżami, w miejscu staropruskiego grodu. Był siedzibą wójta krzyżackiego. W 1410 roku w rękach polskich. Po wojnie trzynastoletniej, w latach 1468-1772, był siedzibą polskich starostów. Zniszczony w czasie wojen szwedzkich w XVII wieku, został częściowo rozebrany przez władze pruskie. Zachowały się 2 skrzydła przebudowane w XIX wieku, wieża więzienna, bramy i mury obwodowe (wiki).

To co Wikipedia podpowiada o stanie zachowania w rzeczywistości robi większe wrażenie. Naprawdę łatwo wyobrazić sobie dawny majestat tego zamku. Uwielbiam takie obiekty. Już same ruiny murów zamków i wież wzbudzają mój zachwyt ale w przypadku zamku krzyżackiego w Sztumie mamy budynki wewnętrzne. Kocham obiekty które podpowiadają wyobraźni – jak to kiedyś było bo przecież w opisach mamy załogi zamków w liczbach duże a obiekt niekoniecznie aż tak pojemny nam się wydaje. A służba, a codzienne życie…I takie pytania krążą w mojej głowie jak jestem w takich miejscach.

Zamek położony nad jeziorem. Co więcej, od drugiego jeziora oddziela go niewielki kawałek ziemi (co nie dziwne – to są bardzo dobre funkcje obronne).  Ogólnie zamek jest położony w przewężeniu miasta. W zasadzie każdy musi dosłownie przy nim przejechać jadać z jednej lub drugiej strony. To istotna informacja ale jej znaczenie dla czasów obecnych poznasz na końcu artykułu.

Zamek krzyżacki w Sztumie więzienie

Zamek krzyżacki w Sztumie jezioro

W środku na dziedzińcu miałem uśmiech jak dziecko które dostało lizaka. Naprawdę. Nie będę opisywał tylko sami zobaczcie. Zaznaczam iż w każdym przypadku pełnię „klimatu” odczuwa się tylko będąc osobiście w danym miejscu.

Zamek krzyżacki w Sztumie do kupienia

Tak jak napisałem mamy do czynienia z naprawdę w niezłym stanie obiektem. Oczywiście – dla turysty w niezłym stanie – dla inwestora już nie koniecznie. Dlaczego o tym piszę? Bo przewijała się informacja iż cały ten zamek można było kupić za 4 mln złotych. Dużo? W porównaniu z nędznymi willami które wyceniane są za astronomiczną cenę (bo lokalizacja w środku dużego miasta) to kwota ta duża nie jest. Niemniej to i tak nic w porównaniu z przewidywanymi cenami remontu – około 40 mln złotych!

Zamek krzyżacki w Sztumie więzienie mapa
Zdjęcie ©2017 CNESS/Astrium / dane mapy ©2017 Google

Sztum to nie tylko zamek krzyżacki

W Sztumie jest więzienie. Piszę o tym gdyż Google bardzo chętnie podpowiada te hasło przy szukaniu informacji o Sztumie. Mam nadzieję iż przyczyniłem się do tego by chętniej podpowiadało to co każdy z nas faktycznie chciałby zobaczyć (żarcik).

Najtańszy nocleg w Malborku – promocje!Booking.com

Chcesz zobaczyć inne ciekawe, często piękne miejsca w Polsce? Zapraszam: Rithven Blog& Blog Podróże po Polsce

Written By
More from Rithven

Czy reklamować się na Facebook? Jakie mamy możliwości?

Czy reklamować się na Facebook? Jeszcze z rok,dwa bym zdecydowanie odpowiedział,że oczywiście...
Read More