Zostań Wikipedystą czyli Twój wkład do Wikipedii!

Zostań Wikipedystą

Zostań Wikipedystą czyli Twój wkład do Wikipedii! Tak, zachęcam Ciebie do tego byś z biorcy stał się dawcą. To świetne uczucie. Sam często tylko „brałem” – informacje, zdjęcia. Ale postanowiłem coś dodać. Może dla uspokojenie sumienia? Kto wie. Nie pamiętam sam przyczyny już teraz. Niemniej zostawiłem malutką cegiełkę by każdy mógł skorzystać.

Zostań Wikipedystą

Rejestracja jest prosta. Trudne jest kilka innych rzeczy (przynajmniej dla mnie) które mogą bardzo zniechęcić. Już wyjaśniam:

  • Dla większości najtrudniejsze będzie po prostu coś napisać. Ha, to nie jest takie łatwe – używany jest prosty język (coś w stylu BB code). Jeżeli ktoś robił szablony do różnych CMS, pisał w C++, często udzielał się na forach z zaawansowanym formatowaniem lub miał styczność z czymś podobnym to powinien sobie poradzić. Świetny jest brudnopis gdzie można sobie pisać i sprawdzać efekty – bez modyfikowania głównych informacji w Wikipedii i bez narażania się na „pisemną naganę” od kuratorów czyli pilnujących jakości wpisów innych użytkowników (są różne rangi). Ja polecam metodę „kopiuj i wklej„. Tak się nauczysz najszybciej (php się tak nauczyłem). Podoba ci się coś na jakiejś stronie Wikipedii (wpis, informacje o użytkowniku itp) to to kopiujesz (jako użytkownik masz dostęp do źródła kodu). Wycinasz niepotrzebne ; doklejasz z innych wycinek. Po jakimś czasie sam już z pamięci piszesz (zresztą są liczne gotowe schematy).
  • Bardzo trudne jest trzymanie się reguł pisania – mówimy już o tekście który widzi internauta (poszukiwacz wiedzy). Ja mam ( i wielu z Was) manię pisania „blogowego”. Takie opowiadanie. W Wikipedii potrzebne jest pisanie „bezosobowe”, „suche”, „encyklopedyczne”. Podajesz informacje bez cienia własnego zdania na ten temat.
  • W wpisach potrzebne jest odwoływanie się do tekstu źródłowego. Bez tego każdy mógłby pisać bzdury. Dlatego każdy tekst opatrzony jest „przypisami” czyli linkami do informacji na podstawie których pisałeś. I mówię tu do odwoływania się do poważnych, szanowanych stron internetowych (zwykły blog nie wystarczy). Zaznaczę iż jeżeli już CNN jest lepsze od wSieci. Najlepsze są uniwersyteckie (lub podobne) źródła wiedzy. To weryfikuje Twój wpis na Wikipedii.
  • Wszystko trwa długo. A w zasadzie weryfikacja Twojego wpisu. Czasem trwa to pół roku. Czyli dopiero po tym czasie Twój wpis widoczny jest dla każdego. Wolniutko ci kuratorzy chodzą po wpisach, analizują i akceptują.
  • Coś co mnie „@#@#$!!!” na Wikipedii. Wiem,że to może niesprawiedliwe ale to moje odczucia. Jeżeli tylko radośnie chcesz coś napisać to nie będziesz miał/a z tą sytuacją do czynienia. Niemniej. Na Wikipedii są różne „odznaki”. Niektóre z nich możesz uzyskać tylko jako nagrodę za coś. Często to jest konkurs. Ja osobiście uczestniczyłem w konkursie SF. Napisałem opis do mojej ulubionej książki. Ale dziwnym trafem akceptacja wpisu trwała dłużej niż konkurs (jakoś u niektórych Wikipedystów nie widziałem tego problemu). Jak dla mnie za dużo już „kółek wzajemnej adoracji” zawiązało się na Wikipedii (mówię tylko o wąskich tematach w których ewentualni uczestniczysz). Ale jak podkreślam. To  moje subiektywne zdanie.

Zostań Wikipedystą nie zważając na moje grymasy. Zresztą i tak uważam mimo tego mojego zgryzu,że napisanie na Wikipedii to jedna z fajniejszych rzeczy którą zrobiłem w internecie.

Jestem Wikipedystą

Słoneczny nurek przed

Zostań Wikipedystą przed

Słoneczny nurek po

Zostań Wikipedystą po

Troszeczkę napisałem o tej bardzo dobrej książce. Polecam (i książkę i pisanie na Wikipedii)

Zapisz

Zapisz

Written By
More from Rithven

Zarabiaj darmowe bitcoiny w 2017 roku

Zarabiaj darmowe bitcoiny. To hasło przewija się od lat. Każdy szuka sposobów...
Read More