Działdowo – Piękne miasto pełne atrakcji turystycznych ale…. ze skazą. 

Atrakcje turystyczne Działdowa

Działdowo to ciekawe i piękne miejsce w Polsce. Pełne atrakcji turystycznych. Możliwe, że wielu zdziwi te stwierdzenie ale takie mam odczucia. Mam dobre wspomnienia z tego miejsca. Oprócz jednej rzeczy, tej tytułowej skazy… Ale wszystko po kolei.

Dlaczego warto zobaczyć Działdowo?

Mam nadzieję, że po przeczytaniu moich wrażeń z tego miejsca będziecie mieli więcej powodów niż ja wtedy, kiedy postanowiłem zatrzymać się w tym mieście. Powód był jeden. Zamek. Uwielbiam zamki. Pisałem już nie raz na blogu REP o zamkach, pałacach czy dworach w których byłem. To zawsze mnie przyciąga i będzie przyciągało. Warto zapamiętać te zdanie bo to zdanie turysty o tym czego szuka i pragnie. I zdanie te niech zapamiętają włodarze miejsc w których zabytki są.

Atrakcje turystyczne Działdowa

Jak już napisałem – mam dobre wspomnienia z Działdowa. Pojechałem w jednym celu a okazało się na miejscu, że i z innych powodów warto do tego miasta zajrzeć. Najważniejszy dla mnie to … przepiękny rynek. Byłem tam kilka lat temu i wspominam ten uroczy ryneczek, z starymi kamieniczkami, który zachował klimat z dawnych lat (mówiąc dawne mam na myśli naprawdę dawne lata). Są takie miejsca gdzie widzi się budynek w centrum miasta lub wsi z którego w zasadzie wychodzi się wprost na drogę. Wąskie chodniki, krzywe ściany. Czuć dziesięciolecia w zamarzniętej formie. Oczywiście pisze to nie po to by podkreślić, że gdzieś w Działdowie krzywe ściany widziałem ale pisze po to by zobrazować wydźwięk ogólny miejsca.

Dla mnie Działdowo jest jak jedno z tych licznych i uroczych włoskich miasteczek. Takie pominięte na głównej mapie atrakcji turystycznych a jednak gdy się tam trafi bardzo się odwdzięcza. Taka Bibbona w Toskanii jest dobrym przykładem.

Warto też pamiętać, że Działdowo ma długą historię (początki to XIV wiek!).

Stary i klimatyczny rynek Działdowa – zdjęcia

Stary i klimatyczny rynek Działdowa

Przepiękny ratusz w Działdowie

Przepiękny ratusz w Działdowie

Ratusz ten wybudowany został w 1796 roku  i jest naprawdę przeuroczy.

Zamek krzyżacki w Działdowie

Krzyżacki zamek. Jak to słyszę to tracę racjonalność myślenia. Nęci mnie każde miejsce gdzie takowy zamek się znajduje. Nic nie wiedziałem o zamku działdowskim. Czy jest cały, czy ruiny. Zresztą jak to często bywa w naszych podróżach – zbaczamy z drogi i planujemy postój w jakimś ciekawym miejscu. Wolimy tak niż na stacji benzynowej. Żona została dłużej podziwiać rynek działdowski ja natomiast w zasadzie pobiegłem w kierunku zamku. Na miejscu okazało się, że moje przewidywania się nie sprawdziły. To nie były ruiny. Również zamek nie był cały….

Urząd Miasta w Działdowie

Urząd ten mieści się w zamku. Samo w sobie nie jest to problemem (przynajmniej dla mnie) ale doszło do adaptacji budynku (pamiętajmy, to stary zamek krzyżacki wzniesiony w latach 1344-1391) i wyszło z tego coś niezrozumiałego dla mnie.

Urząd Miasta w Działdowie

W zasadzie to ciężko dostrzec zamek gdy stoi się przed urzędem. Nowoczesna bryła. Pastelowe kolory. Nie jestem w stanie opisać moich myśli jakie miałem wtedy bo było ich dużo i były „mroczne”.

Zamek w Działdowie

Jestem wytrwały. I ciekawski. Z bliska, jak się jest w bramie wjazdowej widać jednak stare wewnętrzne mury. Czasu na muzeum nie miałem niemniej czas na to by obejść budynek – jak najbardziej. Wysiłek się opłacił. Okazuje się, że są miejsca z których można zrobić piękne zdjęcie zamku (tylko tej starej części).

Zamek krzyżacki w Działdowie widok na tylko stary zamek

Zdjęcie poniżej prezentuje moje wyobrażenie zamku. Właśnie tak wolę go pamiętać….

Zamek w Działdowie

Przy okazji miałem widok na miasto. Polecam rozejrzeć się dookoła – warto.

Zamek w Działdowie – mapa

Najtańszy nocleg w Olsztynie – promocje!Booking.com

Written By
More from REP

Zespół klasztorny Benedyktynek w Żarnowcu. Cysterskie korzenie.

Zespół klasztorny Benedyktynek w Żarnowcu. Niedawno opisywałem uroczy dwór w Bychowie, który...
Read More