WOWs bitwa kooperacyjna czy PvP? Wbrew pozorom nie ma prostej odpowiedzi ale postaram się mimo to jej udzielić. Najlepiej będzie jak wykażę podobieństwa i różnice albo raczej zalety i wady.

WOWs bitwa kooperacyjna czy PvP? Kooperacyjna!

Zazwyczaj poleca się ją w dwóch przypadkach: jesteś w ogóle poczatkującym graczem lub graczem który zaczyna grę nowym okrętem i chce go potestować. Okazuje się jednak, że (nawet sami twórcy World of Warships to przyznają) mnóstwo graczy gra o wiele więcej w bitwy kooperacyjne niż wynika z tych zaleceń. Dlaczego?

Bitwy te tak są skonstruowane, że w jednej drużynie są ludzie a w drugiej boty. Są szybkie i ponieważ gra się przeciwko botom zazwyczaj się wygrywa czyli dostaje się lepszy zarobek i punkty doświadczenia. Zaletą jest też to, że w sumie czat jest cichy, nikt nie kpi z gracza, który gorzej zagrał czyli podsumowując: jest to gra bezstresowa.

Często właśnie ten fakt jest podnoszony na różnych forach przez graczy którzy odchodzą z PvP (mocno zezłoszczeni MM, przegranymi, zmęczeni walką z innymi, długością walk) i przechodzą na coopa (bitwę kooperacyjną).

Niemniej bitwa kooperacyjna ma jeden mankament: bardzo wolno zdobywa się doświadczenie i kasę. Wynika to z kilku faktów:

 • Małe drużyny a więc mało celów a więc mało co można zdobyć
 • Szybkie walki. Na coopie rządzą niszczyciele i ogólnie szybkie statki – dochodzi do szybkiej wymiany torped i strzałów, cele znikają a wolne pancerniki zbierają ochłapy.
 • Ten tryb ma gorszy przelicznik zysków niż tryb PvP
 • Nie ma możliwości zdobycia medalu za osiągnięcia w bitwie
 • Często misje bojowe, eventowe czy misje w ramach kampanii nie są dostępne dla tego trybu

Wielu sobie przelicza czas/ zysk i twierdzi, że w ciągu jednej bitwy PvP zrobią kilka coop i wyjdą na swoje. No nie do końca ale napisze to w podsumowaniu.

Ostatnią zaletą bitwy coop jest fakt, że nie wlicza się do oceny gracza (czyli czy czerwony czy fioletowy). Ocenę wylicza się z bitew PvP. Może doprecyzuję: statystyki można wyciągnąć ze wszystkiego (operacje, coop, pvp, ranking) ale w przestrzeni graczy liczy się głównie statystyka z PvP.

WOWs bitwa kooperacyjna czy PvP? PvP czyli randomowa!

Bitwy PvP (albo randomowe) to bitwy gdzie w obu drużynach są gracze. Oczywiście jest to tryb mocno stresujący bo się gra przeciwko człowiekowi a więc porażka boli (aż się dziwię, że nasz umysł z łatwością przyjmuje porażkę z botem). Czasami dużo łajna jest na czacie. Czasami są fajne i nie fajne momenty (pisze o tym w moim mini blogu WOWs bitwy PvP wrażenia cz.1). Szybko podsumowując wady to właśnie ten stres i czat ale też i długość walki (bo jest ewidentnie dłuższa niż w trybie coop).

Przejdźmy do zalet. Jest ich kilka.

 • Większe drużyny a więc więcej celów czyli więcej kasy i doświadczenia
 • Ten tryb ma lepszy przelicznik zysków niż tryb Coop
 • Można zdobyć medale za osiągnięcia
 • Każda misja czy kampania jest dostępna dla tego trybu

WOWs bitwa kooperacyjna czy PvP? Podsumowanie

Mam za sobą kilka tysięcy walk z czego więcej w trybie coop. Niedawno wróciłem do trybu PvP (mojej gry sprzed lat w tym trybie nie biorę pod uwagę w rozważaniach) i powiem jedno. Polecam tryb PvP. Dlaczego?

 • Nie ma co się bać statystyk. Do czego Ci są potrzebne? A jak czat wkurza – wyłącz. Rób swoje
 • W tym trybie nawet jak przegrasz możesz zdobyć niezłą pulę kasy i doświadczenia. Z założonymi kamo i flagami i jak będzie zwycięstwo (oby przy Twoim silnym udziale) dostaniesz duże frukta. Na coopie będziesz miał poczucie stracenia kamo i flag. Na coopie może jedynie niszczyciele mają lepiej (bo jak zajmą bazę i coś ustrzelą). Dla całej reszty a szczególnie pancerników polecam random (pvp)
 • W mojej ocenie poprawnie grać okrętem nauczysz się tylko na randomie. Na coopie nauczysz się niewłaściwych odruchów.

Mógłbym jeszcze szerzej ale to i tak nie zmieni faktu, że tryb PvP jest zdecydowanie lepszy w ogólnym rozrachunku. Oczywiście w pewnych warunkach może być lepszy tryb: operacja (pisałem już o tym, że zarabiasz jak na PvP a zalety coopa). W bardzo szczególnych sytuacjach coop może być lepszy (nie idzie kompletnie dany okręt i zyski na PvP są tak małe, że lepiej i zyskowniej i szybciej jest na coopie). Co by nie było. To jest Wasz wybór – gra World of Warships ma dostarczać rozrywki a nie stresu (nadmiernego).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here